1 października był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych |
Wpisany przez S.Z. |
wtorek, 04 października 2022 17:54 |
1 października był Międzynarodowy Dzień Osób StarszychTa kartka w kalendarzu, to okazja do zwrócenia uwagi na seniorów, ale i uświadomienia sobie, że według prognoz w 2050 roku osoby starsze będą stanowić około 40% społeczeństwa. To duże wyzwanie społeczne, zwłaszcza w temacie samotności, która szczególnie dotyka najstarsze pokolenie.
Pani Zofia • 280 tys. seniorów w Polsce cierpi z powodu samotności By nikt nie był sam...“Jak pokazują nasze doświadczenia, a potwierdzają badania, sytuacja rozluźnienia kontaktu z rodziną lub jej braku w połączeniu z zakończeniem aktywnego życia zawodowego pogłębia samotność i poczucie bycia niepotrzebnym. Tymczasem seniorzy niosą w sobie wielkie bogactwo doświadczeń i ogromną chęć do dzielenia się nim. Żywy dialog międzypokoleniowy daje korzyści całemu społeczeństwu. Moim pragnieniem jest, żeby wokół wszystkich seniorów, którzy potrzebują obecności, zawsze były życzliwe osoby gotowe do budowania przyjacielskich relacji i czerpania z doświadczeń starszych”. – mówi Joanna Mielczarek – Dyrektor Stowarzyszenia. Człowiekowi trudno jest funkcjonować bez relacyjnej bliskości. W szczególnej sytuacji są samotni seniorzy, których dni zlewają się w jedno, a dawne pasje przestają cieszyć. Gdy nie mają się do kogo odezwać, ani z kim wyjść na spacer. Nie mają komu spojrzeć w oczy. Bo w samotności najtrudniejsza jest samotność. To problem, którym nie ma się nawet z kim podzielić. Wzruszające świadectwo osamotnionych seniorów.Stowarzyszenie mbU codziennie dociera do samotnych starszych osób, które przez brak kontaktu z drugim człowiekiem tracą chęci do życia. Historie podopiecznych mbU – pani Hanny, pani Zofii i pana Krzysztofa to fragment tej samej opowieści, którą każdego dnia tworzą głosy setek tysięcy osamotnionych seniorów. Nieprzeceniona wartość przyjaźniStowarzyszenie mali bracia Ubogich – z pomocą przeszkolonych wolontariuszy – zapewnia wsparcie samotnym seniorom. “Odwiedzamy, dzwonimy, wręczamy upominki z okazji ważnych dni, służymy doraźnym wsparciem. Jesteśmy tam, gdzie innych zabrakło”. – mówi koordynatorka wolontariatu Ewa. Program OBECNOŚĆAby docierać do kolejnych starszych opuszczonych osób, Stowarzyszenie potrzebuje regularnego wsparcia finansowego. Kwota, dzięki której można odmienić los opuszczonego seniora, to 32 zł miesięcznie. Regularna darowizna umożliwi m.in. sfinansowanie dojazdu wolontariusza do seniora, zakup upominków czy kwiatów na urodziny i imieniny, kawę i herbatę na spotkania z seniorem (aby nie obciążać jego budżetu), profesjonalne przygotowanie wolontariuszy oraz fachową koordynację Programu.
O Stowarzyszeniu mali bracia UbogichPolskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało 1 grudnia 2002 roku. Jednak pierwsze Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” (dosł. mali bracia Ubogich) zostało założone w 1946 roku przez Armanda Marquiset (1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby, gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, najuboższymi byli ludzie starsi – osoby samotne, opuszczone, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie Stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej najbardziej potrzebującej części społeczeństwa. Według Stowarzyszenia „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”. Dlatego też „mali bracia Ubogich” przykładają największą wagę do relacji budowanej poprzez towarzyszenie osobom starszym i umiejętne ich słuchanie – oto sens motta Stowarzyszenia, które brzmi: kwiaty przed chlebem. /źródło - / |
Poprawiony: wtorek, 04 października 2022 18:16 |