Dla kogo jest portal Babcia Polka ?

Dla kogo jest portal Babcia Polka ?

Zanim Babcia stała się  Babcią,  była specjalistką w konkretnej branży. Jej wiedza i doświadczenie to wielki skarb,  którym może dzielić się w tym portalu. Może doradzać innym babciom. Może też sama szukać pomocy, zadawać pytania, zwierzać się, opowiadać o wnuczkach  i wspominać czasy, gdy modą mini szokowała swoje babcie.

 
Kto ma uprawnienia do zaszczytnego miana BABCIA? Czy staje się nią kobieta w momencie narodzin pierwszego wnuczęcia? Czy wtedy, gdy przechodzi na emeryturę? Czy wtedy, gdy jej pierwszy raz ustąpią miejsce w autobusie? Czy też wtedy, gdy po prostu sama uzna, że jest stara i już? Czy…….itd.

Odniosłem się z tym do Encyklopedii PWN, szukając słowa BABCIA – nic; do Wikipedii.pl i… tam jest tego, że ho, ho. Najpierw, że to nazwa relacji w rodzinie, a na drugim miejscu? Nigdy nie zgadniecie – babcia klozetowa, a potem babcie - postacie z bajek i kreskówek. Sięgnąłem głębiej z pytaniem o słowo BABCIA i znalazłem definicję straszliwie naukową: „…jest to relacja rodzinna lub stosunek genealogiczny – rodzaj pokrewieństwa…”. Ale żeby było trudniej czytamy dalej:  „…w genealogii, socjologii lub prawie nazwa i rodzaj stosunku zachodzącego między dwiema osobami należącymi do tej samej rodziny, a wynikającego z faktu filiacji i koicji ( w genealogii ) lub szerzej z pokrewieństwa i powinowactwa ( w pozostałych naukach )”. Dowiedziałem się jeszcze, że są Babcie cioteczne, stryjeczne, po kądzieli, po mieczu, macierzyste, ojczyste…
 

 Jak tu teraz odpowiedzieć na pytanie DLA KOGO TEN PORTAL? Wydaje mi się, że dla wszystkich Babć wyżej wymienionych oczywiście.  Najbardziej jednak dla tych, co to się opiekują wnuczkami, ale także, dla samotnych, które nie wiedzą, co ze sobą począć, gdy zostały wdowami, dla tych,  które nie wiedzą gdzie co załatwić i w jakim urzędzie, gdzie pójść na kawę czy do kina i na jaki film, gdzie nauczyć się czegoś nowego, kogoś poznać, jaki kupić telefon komórkowy i czy w ogóle go kupować, do jakiego lekarza i gdzie udać się z tą czy inną dolegliwością, jak wypełnić PIT-a, gdzie pojechać na wakacje, czy jest sens kupić ten lub inny odkurzacz względnie telewizor, poradzić się, jak postąpić w tej czy innej sytuacji z wnuczęciem czy rodzicami tegoż, jak dobrze i zdrowo zjeść, jakiego użyć kremu na noc, a jakiego nie i dlaczego, poplotkować lub po prostu podzielić się z innymi Babciami swoimi problemami albo też tym, jak problemom owym zaradzić, dzieląc się swym doświadczeniem. Przecież Wszystkie byłyście ( nim zrobiono z Was Babcie ), lekarkami w Gdańsku, bankowcami w Warszawie, inżynierami w Zielonej Górze, prezesami firm w Krakowie, sklepowymi w Słupsku, farmaceutami w Bieszczadach, prawnikami w Katowicach i kierowcami autobusów w Tomaszowie Mazowieckiem nawet. Możecie się, drogie Babcie podzielić z innymi Babciami swym doświadczeniem. Nie wielu zdaje sobie sprawę jak ogromne bogactwo wiedzy w Was tkwi i jak wielki jest to skarb!   
   
Zatem „Dla kogo ten portal ?” – dla Was drogie Babcie, dla Was, a pytanie dla kogo rozwinąłbym jeszcze o:
 

 „Kto będzie pisał i radził?”  Wy drogie Babcie, WY! Specjalistki z doświadczeniem! Myślę, że jest to dobra okazja, aby obudzić w sobie „lwa dziennikarskiego” i w formie maila ( a najlepiej jako załącznik w Wordzie) przesłać nam swoje rady i spostrzeżenia, a także żale i skargi ( można się anonimowo pożalić np. na swoją synową – przepraszam synowe, na które żalić się nie ma powodu). Babcie lekarki z Gdańska np. mogą udzielać rad Babciom nie lekarkom z Nowego Sącza, Babcie księgowe z Biłgoraja - Babciom lekarkom i sklepowym z Koszalina itd., itp. Jednym słowem BABCIE POLKI łączcie się na tym portalu i wzajemnie wspierajcie, pomagajcie, a także radźcie. Dzielcie się z innymi Babciami swoimi spostrzeżeniami i anegdotami o wnuczkach, opisujcie  to, co należy pochwalić, ale i to, co należy skrytykować. Piszcie wspomnienia o swoich Babciach. Wasze teksty, a także zdjęcia będą mile widziane i, po ( jeśli będzie taka potrzeba ) adjustacji - poprawkach, opublikowane na łamach portalu BABCIA POLKA. Namawiamy Was również do dyskusji na facebook .
 

Żona ( to Ta na zdjęciu u góry ) i ja ( to Ten zrzędliwy dziadek, który ma doradzać w zakładce "RADY ZRZĘDLIWEGO DZIADKA" ) jesteśmy dziennikarzami, stypendystami ZUS-u czyli emerytami, co chyba oznacza, że ze sporym doświadczeniem. Postaramy się, aby ten oto portal, przez nas powołany do życia  redagować tak, aby stał się pomocnym dla Babć narzędziem w „jesiennym” okresie naszego Babcino – Dziadkowego życia. Będziemy się też starali pozyskiwać teksty fachowe - poradnicze ze wszystkich dziedzin (zakładek portalu). Jak na razie okazuje się, że jest ich znacznie więcej niż tych pisanych przez Was. Namawiam ponownie - uaktywnijcie się, piszcie teksty dla Waszych rówieśniczek i rówieśników. Łamy portalu "Babcia Polka" są dla Was otwarte.
 

Zatem „Babcie Polki” ( i Dziadków też ) zapraszamy do pisania tekstów, robienia zdjęć  oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami,  problemami i wspomnieniami z innymi BABCIAMI ( i Dziadkami też ).

Zrzędliwy (?) dziadek czworga wnucząt – Stefan Zubczewski